Bilim-Felsefe

Albinizm: Genetik Metabolizma Hastalığı

Albinizm veya albinoluk, genetik bir metabolizma hastalığıdır. Hastalığı taşıyan kişilere albinizm veya albino denilmektedir. Genellikle beyaz deri, hafif saç ve görme bozukluklarına neden olan pigment(renk) melaminin azalması ya da olmamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Farklı gen kusurlarına bağlı olarak farklılık gösteren tipleri vardır. Ortalama 20.000 insanda bir görülmektedir. Tedavisi çok zor olmasına karşın, albinoların gerekli tedbir ve önlemler alındıktan sonra diğer insanlar gibi normal bir hayat sürdürmeleri olanaklıdır. Sadece insanlarda görülmemekle birlikte hayvan ve hatta bitkilerde de görülebilen bir rahatsızlık türüdür.Albinizm(albinoluk)

Neden Olur?

Genetik kusurlar nedeniyle vücutta melamin üretiminin yapılmayıp dağıtılamaması sonucu oluşur. Melamin, vücudumuzdaki saç, kıl ve gözün irisine renk veren doğal bir maddedir. albinizmde dış çevrenin bir etkisi yoktur. Genellikle fiziksel görünüşü etkileyen bir rahatsızlık olarak bilinse de görme bozukluğu ya da azlığı ile birlikte gelişmektedir. Anne ve babadaki gen özelliklerine göre, çocuklarda görülme ihtimali değişir.Albinizm(albinoluk)

Albinizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Cilt ve kıl rengindeki değişimden başka çok fazla belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı çoğu albinizm rahatsızlığı gözde başlayan sorunlar sonucu tespit edilmektedir. Göz yapısının arkasında bulunan favea kısmının renksiz olması da albinizm belirtisidir.Albinizm(albinoluk)

Albino İnsanların Özellikleri

Saç ve cilt rengi: genellikle beyaz veya çok açık sarı renkli saçlara sahiptirler. Afrika veya Asya kökenli insanlarda ise sarı, kırmızımsı ya da kahverengi saç rengine rastlanabilir. Güneşte kolayca yanabilen ve bronzlaşmayan çok soluk bir cilde sahiptirler.

Göz rengi:  soluk mavi, gri veya kahverengidir.

Göz problemleri:

→Zayıf görüş: Miyop veya hipermetrop

→Astigmat: Bulanık görme

→Fotofobia: Gözün ışığa aşırı duyarlı olması

→Strabismus (Şaşılık) : Gözlerin odaklanamaması ve birlikte bir noktayı takip edememesi

Albinizm(albinoluk)

Albinizmden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Albinizm, kalıtsal bir rahatsızlık olduğundan insanın kendi çabalarıyla korunması oldukça zordur. Anne karnında dahi tespit edilemeyen albinizm hakkında genetik testlerle bazı ipuçları elde edilebilmektedir. albinizm rahatsızlığına sahip kişilerin zararlı dış etkenlerden korunmak adına alabileceği önlemlerden en önemlisi güneş ışınlarından korunmaktır. Dışarı çıkıldığında güneşten koruyucu krem sürmek veya güneş gözlüğü takmak albinolu kişilerin biraz olsun rahatlamasını sağlamaktadır.Albinizm(albinoluk)

AlbinizminTedavisi Var Mıdır?

Albinoloğun çeşitlerine göre tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Renk pigmentlerinden tirozinas enziminin üretilmesini sağlamak tedavi olabilmek anlamına gelmektedir. Tedavi şeklinin çok zor olması sebebiyle dünyada birçok kişi hayatını bu şekilde sürdürmektedir.

Kaynak
123
Etiketler
Devamını Göster

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close