Bilim-Felsefe

Copernicus,Evrenin Merkezinde Ne Var?

Copernicus, 1500’lü yıllardaki çalışmasıyla evrenin merkezinde dünyanın değil güneşin olduğunu; Güneş’in de evrenin değil yalnızda Güneş Sisteminin merkezinde olduğunu belirtir. 

copernicus güneş sistemi

Copernicus’un Eğitim Yılları ve ilk Gözlemleri

Nicolai Copernicus, 1473’te Polonya’da doğdu. On sekiz yaşındayken Krakow Üniversitesinde öğrenciyken astronomiye merak salmaya başladı. Kendisinden önce yaşamış olan gök bilimcilerin savunduğu sistemlerde sağlıklı hesaplamaları zorlayan birtakım sorunlar bulunuyordu ve bu sorunlar sürekli kafasını kurcalıyordu. Daha sorunsuz bir sistem için gözlemler yapmaya başladı. İlk gözlemini daha yirmi dört yaşındayken Bologna’da yaptı. Bilinen toplam gözlem sayısı da yirmi yedidir.

Yirmi sekiz yaşındayken Frauenburg’da öğrenim gördü. Padua Üniversitesinde hukuk, tıp, matematik ve klasik uygarlıklar eğitimi gördü. Hümanizmden etkilendi.

copernicusbannedbook1 300x185 - Copernicus,Evrenin Merkezinde Ne Var?

Astronomi İlgisi ve Eserleri

Bir süre rahiplik, hekimlik ve devlet memurluğuna odaklansa da astronomiye olan ilgisinden vazgeçmedi ve 1510 yılında “Ufak Yorumlar” adlı kitabını çıkardı.

1543 yılında büyük eseri olan “Gök Kürelerin Devinimi Üzerine” adlı eserini çıkardı ve aynı yıl yaşama veda etti.

Copernicus bu eserinde:

*Etrafında dönülen merkezin Dünya değil Güneş olduğunu yani evrenin merkezinin Güneş olduğunu,

*Dünya’nın etrafında ise yalnızca Ay’ın döndüğünü,

*Dünya’nın tam bir turunu bir yılda tamamladığını,

*Dünya’nın hiç durmadan kendi kutupları ekseninde döndüğünü ifade etti.

gunes sistemi 660x330 300x150 - Copernicus,Evrenin Merkezinde Ne Var?

Eserin Yasaklanması

Dönemin bilgi birikimiyle bugün gülünç gelebilecek bazı sorulara cevap verilemez. Henüz açıklanamayan bu sorular yüzünden  ve eserde ileri sürülen fikirlerin birtakım dini bilgilerle çelişmesi sebebiyle eserin basımı bir süre gecikir. Yine dini sebeplerden dolayı eser 1616 yılında Katolik Kilisesi tarafından yasaklanır. Eserin Kilise tarafından yasaklanması da bu modeli kullananların kendilerini tehlikede hissetmelerine neden olur.

Copernicus Kendisinden Sonraki Bilim İnsanlarını Etkiledi

Galileo, Tycho Brahe, Kepler ve Newton da daha sonra yaptıkları çalışmalarla eserin yazıldığı dönemde açıklanamayan yönlerine ışık tuttular. Copernicos’un açtığı yolda ilerleyerek astronomi bilimini daha da ilerlettiler.

1 samanyolu galaksi 300x169 - Copernicus,Evrenin Merkezinde Ne Var?

Fikirlerinin Değişim Gücünü Göremedi

Copernicos, Dünya yerine Güneş merkezli bir model üretmiş, Dünya’nın kendi ekseninde döndüğünü savunmuş ama fikirlerini ifade ettiği eserini yazdığı yıl öldüğü için fikirlerinin meydana getirdiği değişimlerden haberdar olamamıştır.

Etiketler
Devamını Göster

İlgili Yazılar

1 thought on “Copernicus,Evrenin Merkezinde Ne Var?”

  1. Geri bildirim: www.filizrengi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close