EğitimKişisel Gelişim

Feynman Tekniği: Kolay Öğren, Kolay Hatırla

Her insanın kendine has bir çalışma ve öğrenme tekniği elbette ki var. Bu yazımızda amacımız düzenli bir şekilde uyguladığınızda çalışma veriminizi arttıracak bir tekniği, Feynman Tekniği, size tanıtmaktır.

Bu Teknik İsimini Richard Feynman’dan Almaktadır

Richard Phillips Faynmann, 1918-1988 yıllarında yaşamış, 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden biridir. Kuantum elektrodinamiği alanındaki çalışmaları ve araştırmalarıyla 1965 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüş önemli bir bilim insanıdır.

https://onedio.com/haber/ogrenme-ve-hatirlama-yeteneklerinizi-katlayarak-arttiracak-bir-yontem-feynman-teknigi-751508
Richard Feynman

Richard Feynman, “bir şeyin adını bilmek” ile “bir şeyi bilmek” arasında fark olduğunu şu örnekle belirtir:

“Şu kuşu görüyor musun? Bu bir kahverengi gerdanlı ardıç kuşu, ona Almanya’da halzenfugel ve Çin’de ise chung ling deniyor. Ona verilen tüm bu adları bilsen bile yine de bu kuş hakkında hiçbir şey bilmiyor olursun. Bildiğin sadece insanlar hakkında bir şey olur, yani kuşa ne ad verdikleri. Şimdi bu kuş ötüyor, yavrularına uçmayı öğretiyor ve yazın ülkenin bir ucundan diğer ucuna kilometrelerce uçuyor ve kimse yolunu nasıl bulduğunu bilmiyor.”

Bir şeyi gerçekten biliyor muyuz yoksa o bildiğimizi sandığımız şey o şeyin yalnızca adından mı ibaret?

Bu sorunun cevabına bu tekniği bilinçli bir şekilde uygulayarak ulaşmak gayet mümkün.

Birkaç adımdan oluşan bu tekniğe dönecek olursak:

1-Öncelikle yapmamız gereken şey konuyu belirlemek. Öğrenmek istediğimiz, bilmek istediğimiz, ilgimizi çeken yahut istemeyerek de olsa bilmek zorunda olduğumuz herhangi bir konu…

Önümüze boş bir kâğıt alarak konu başlığını kâğıdın üzerine yazalım.

2- Sonraki aşama ise konunun anlatımı. Konuyu hiç bilmeyen birine anlatıyormuş gibi anlatmak. Çünkü eğer bir konuyu o konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine anlatabiliyorsanız gerçekten o konuyu öğrenmişsiniz demektir. Bunu başarmak konuyu mükemmel derecede öğrenmiş olduğumuz anlamı taşır. Öyle ki konu beş yaşındaki bir çocuğa anlatılıyormuş gibi sadeleştirilebilecek düzeyde öğrenilmiş olacaktır.

Karmaşık ifadelerden kaçınarak ve mümkün olduğu kadar sadeleştirerek anlatmak ve sesli bir şekilde tekrarlamak fayda sağlayacaktır.

3- Diğer aşamamız ise eksikleri tamamlamak için kaynağa geri dönüş yapmak. Konuyu anlatma aşamasında mutlaka fark ettiğimiz eksiklerimiz olacaktır. Anlatmada zorlandığımız, deyim yerindeyse tıkandığımız noktalara geri dönüp pekiştirmek gerekiyor. Eksik kısımlar pekiştirildikten sonra tekrar bir anlatma denemesiyle kendimizi sınamalıyız. Eksik kaldığımız kısımları yeniden özetlemeye çalışmalıyız.

4- Son aşamamız ise benzerlikler kurarak (analoji) konuyu da ha somut hale getirmek olacaktır. Bu aşama karmaşık ifadeler yerine basit ifadeler ve benzerlikler kurma yoluyla konuyu iyice anlamamızı sağlayacaktır. Konuyu en basit şekliyle birine anlatabiliyorsak gerçekten konuyu öğrenmişiz demektir. Bunu ölçmek için konuyu hiç bilmeyen birine anlatabilir ve sorunsuz şekilde öğrenip öğrenmediğini gözlemleyebiliriz. Eğer teknik başarılı bir şekilde uygulanmışsa zaten oldukça basit ifadelere indirgeyebilecek kadar kavradığımız bir konuyu hiç bilmeyen birine sorunsuz anlatmada başarılı olabileceksiniz.

Özetle bu teknikte öğrenmek istediğiniz şeyi iyice araştırıp sadeleştirebilecek ve bir başkasına kusursuz öğretebilecek kadar öğrenmiş olacaksınız. Bu da öncelikle konuyu diğer sistemlere göre daha kolay öğrenmemize ve daha kolay hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

Feynman Tekniği başarılı bir şekilde uygulanıp alışkanlık haline getirilirse:

Anlamakta zorluk çektiğimiz fikirleri öğrenmekte, sınavlarda hatırlamakta zorluk çektiğimiz yahut tamamen unuttuğumuz konuları kolayca hatırlamakta bize faydalı olacaktır.

Yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerini pekiştirmek, sürekli araştırmak ve öğrenmek isteyen herkese hayatın her alanında sonsuz başarılar!

Kaynak
12
Etiketler
Devamını Göster

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close