Kişisel Gelişim

Hanımefendi bir bakar mısınız? “Hayaller”inizi düşürmüşsünüz…

“Hayaller” önemli kızım’ derdi annem. ‘Hayali, umudu, tutunacak bir dalı olmadan insan yaşayamaz.’ diye sık sık sohbet arasında tekrarlardı. Haklıymış, sonraları anladım tabii bunun böyle olduğunu. Sahi anneler hep haklıydı zaten.

Düştüğü yerden almaya hiç niyetim yoktu tüm hayallerimi! Nasıl yaşanırsa öyle yaşayacaktım işte… O aralar hayata sitem etmek en büyük hobimdi. Yaş yirmi ikinin son demleriydi, ‘yarım kalmışlığın senesi’ ilan ettim o seneyi. Yarı isyan, yarı yıkılmışlık, yarı sabır ile yirmi üç yaşımın en hoyrat haliyle, arkamdan koşan, koştukça bana seslenen ve benim ısrarla duymak istemediğim hayatın seslenişine cevap vermeye karar verdim.

‘Hanımefendi bir bakar mısınız? “Hayaller”inizi düşürmüşsünüz!’

Hışımla döndüm ardıma, aldım düştüğü yerden hayallerimi ve devam ettim yaşamaya, daha kararlı daha istekli…

Peki ya bu neyin hikâyesi?

Bu anlattığım hem bir yıkılışın hem de ayağa kalkışın hikâyesi! Yaşadığınız hayat tek düzeyse o hayata ‘benim’ diye sahip bile çıkmayın. Hayat bu, inişi, çıkışı, yokuşu, düzü, yükselişi, alçalışı elbette olacak! Önemli olan zorda kalınca gösterdiğiniz yaşama tutunma arzusu.

Size de sesleniyorsa hayat, ısrarla “Hayaller”inizi düşürdünüz, diyorsa, ona cevap vermekte geç kalmayın. Hayatın keşmekeşinde kaybolup gitmenize izin vermeyin. Yıkıldığınız yerden kalkmayı, kanayan dizlerinizi sarmayı, düşen hayallerinizi yerden almayı bilin. Neden mi? Çünkü bu hayat bize sunulmuş bir sınav kâğıdı ve biz bu sınavı en güzel şekilde geçmek zorundayız. Bize verilen sürenin sonuna gelmeden, hayatın ışıkları bizim için sönmeden…

Şimdilerde yaş yirmi dört, takvimin yaprakları gibi düşerken ömürden senelik paylar, bir kanadı umudum bir kanadı hayallerim olan bir kartalın sırtında yol alıyorum. Anlayacağınız düştüğü yerden aldığımdan beri hayallerimi peşi sıra koşuyorum. Bu defa sohbet tadında bir yazı olsun istedim kaleme aldıklarım. Bugün de payına yirmi dört yaşım düştü. Dil söylemekten aciz kalınca kalem devreye giriyor belli ki.

Son olarak sizlere benden bir dost tavsiyesi, hayat torbasında biriktirdiğiniz her şey bir gün gelip serilecek önünüze. Siz iyilikler, güzellikler, gerçekleşmiş “hayaller” ve hedefler koyun torbanıza, koyun ki vakti gelince elinizi torbanıza attığınızda sizi ‘iyi ki’ler karşılasın.

“Hayaller”ini hiç düşürmeyenlere selam olsun. Peki, hayalini düşüren kardeşim, evet evet sen! Dön bak ardına, düşen hayalini yerden almakta geç kalma…

Etiketler
Devamını Göster

Nilay Şirin

yazar, şair ve Konya sokaklarında ilk kitabını yazmakta. Bayburt üniversitesi ilahiyat fakültesi ilahiyat 2018 mezunu. Çeşitli iş deneyimleri ve farklı şehirlerden sonra Eğitimci-Yazar olarak hayatını sürdürmekte. Gizemli olmayı seven yazarımız hayatı hakkında çok fazla bilgi paylaşımı yapmamakta. hayatının genel özeti kitaplar ,kalem ve kağıttan ibaret.

İlgili Yazılar

2 thoughts on “Hanımefendi bir bakar mısınız? “Hayaller”inizi düşürmüşsünüz…”

  1. Döndüm. Baktım… Eğildim aldım hayallerimi…
    Kaleminize, yüreğinize sağlık 👏👏 çok güzel yazmışsınız 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close