Eğitim

Matematik Öğrenmenin Altın Kurallarını Açıklıyoruz

“Ders çalışmayan birisinin kandırabileceği tek kişi kimdir?” sorusuyla başlayalım. Plansız çalışan öğrencilerin bu soruya vereceği cevap “sadece kendimizi kandırırız” olacaktır. Bazı insanlar ders çalışmamak için öyle bahaneler uydurur ki gün içinde sahip olduğu sınırlı zamanı da yok yere harcamış olur. Bu bahanelerin temelinde “matematik öğrenemem” korkusu yatıyor olabilir mi?

 “Matematik çok zor asla yapamam.” ön yargısından kurtulun

Matematik yapamamanın temel sebebi içimizde bulunan ön yargılardır. Bu dersi veya dersin falan konusunu asla yapamam ön yargısı öğrencilerin türlü bahaneler uydurmasına, böylelikle matematikten uzaklaşmasına sebep olur. Matematik yapabilmenin ilk altın kuralı bu yargılardan kendimizi kurtarmaktır.

Sanıldığı gibi zor olmayan ve çalışan, çabalayan her insanın yapabileceği bir derstir matematik. Bunun için ilk adım başarabileceğinize inanmaktır. Başaracağınıza inanın, olumlu düşünün ve çaba gösterin. Unutmayın ki inanarak çıkılan her yolun sonu başarılarla doludur.

Öğrenmenin ikinci adımı ise kişinin ne bilmediğinin farkında olmasıdır. Şimdi bu konuyla alakalı bazı kıstaslardan bahsedelim.

Derslerde çok başarılıyım fakat testlerde başarısız oluyorum

Öncelikle okul dersleriyle sınav sisteminin birbirinden çok farklı olduğunu belirtelim. Okulda sadece sınav için gerekli olan temel sağlanır. Sadece bununla yetinip başka bir çalışma yapmazsanız elbette ki başarısız olma ihtimaliniz çok yükselecektir.

Peki, ne yapmalıyım?

Okulda dersleri çok iyi dinlemeli, gerekli notlar tutulmalı, evde bu konular tekrar edilmelidir. Testlerde başarılı olmanın altın kuralı ise bol soru çözmektir. Belli aralıklarla denemeler çözmeli, deneme sonuçlarına göre durumunuz hakkında değerlendirme yapmalısınız.

İşlem yeteneğim zayıf ve konuları anlamakta güçlük çekiyorum

Bu sorunu aşmanın temelinde kolay veya zor demeden bütün konuları sırasıyla çalışmak yatıyor. Alfabeyi bilmeyen kişi nasıl okuma yazma öğrenemez ise matematiğin temel kurallarını bilmeyen kişi de matematiği öğrenemez ve asla soruları çözemez. Örneklendirecek olursak; kareköklü sayılarla ilgili problemler sadece bu konuyla alakalı değildir. Üslü sayılar konusunu iyi kavrayamazsanız kareköklü sayılar konusunu gerektiği gibi öğrenemez, bu konuda sıkıntı çekersiniz.

Buradaki altın kuralımız temel oluşturmaktır. Unutmayalım ki temeli çürük olan bina, en büyük yıkılma adayıdır.

İşlem yeteneğim var fakat konulara uzağım

Bu noktada yapacağınız en iyi şey eksik konuları tespit etmek ve onların üzerine gitmektir. Hiç bilmediğiniz konuları çalışıp zaman kaybetmek yerine, eksik olduğunuz konuları tam anlamıyla öğrenmektir.

Konuları anlıyorum ama işlem yeteneğim zayıf

Bu noktada ilacınız bol soru çözmektir. Konuları anlamanız, o konularda yeterli altyapıya sahip olduğunuzu gösterir. İşlem yeteneğini geliştirmenin temeli bol soru çözmekten geçer.  Soru çözmek hem konuları pekiştirmenize hem de soru çözme hızınıza önemli katkı sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yapamadığınız sorular yüzünden karamsarlığa kapılmamanızdır. Böyle durumlarda bilen birine danışmak yapacağınız en iyi iş olacaktır.

Sürekli antrenman yapan bir sporcuyla hiç yapmayanın durumu aynı olmaz. Sizin antrenmanınız da soru çözmek olacak.

Konuları biliyorum, işlem yeteneğim var ama soru çözerken çok yanlış yapıyorum

Artık yapacağınız en önemli şey soruları çözerken dikkatli olmaktır. İşlem yeteneğiniz var ve konuları da biliyorsanız matematikle ilgili sorununuz kalmamış demektir. Yanlışları azaltmanın yolu ise dikkatli bir şekilde soru çözmekten geçer. Bunu yaparken nerelerde hata yaptığınızı belirleyin, çalışarak yapabileceğiniz bir hataysa çalışın, aksi takdirde bilen birinden yardım alın.

Matematik sadece problem çözme yeteneğiyle alakalı bir ders değildir. Okuduğunu anlama ve yorumlama, analiz yapma ve sonuç çıkarma, eleştirel düşünme ve bilimsel süreç gibi becerileri de gerektirir.

Geometri sorularını çözemiyorumGeometri sorularını çözemiyorum

Düşünme ve görmeye dayalı bir ders olan geometriyi yapabilmek için temel matematik konularını iyi bilmek gerekir. Formülleri öğrenip bol soru çözmek geometrinin altın kuralıdır. Soru çözmeye dayanan bir çalışmayla geometriyi daha iyi öğrenebilirsiniz.

Matematik Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

→ düzenli not tutmak

→evde tekrar yapmak

→konuyu iyi kavramak, konu iyi öğrenilmeden soru çözümüne geçmemek

→soru çözerken sonuç odaklı ipuçları belirlemek

→işlem sırasına dikkat etmek

→sonucu bulduktan sonra sağlamasını yapmak

Son olarak matematik öğrenmeyi bisiklet binmeyi öğrenmeye benzetebiliriz. Çaba gösterilmeden öğrenilmez. Ünlü mucit Thomas Edison’un inancın ve çalışmanın başarı üzerindeki etkisini anlatan sözleriyle yazıma son veriyorum.

“Başarının %99’u ter, %1’i ise yetenektir.”

 “Evet, ben hayalimi 999 başarısız denemeden sonra binincide gerçekleştirdim.”

Etiketler
Devamını Göster

Emre Şahin

Emre Şahin. 25 yaşında. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik bölümü mezunu. İletişim: shnemree23@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 thought on “Matematik Öğrenmenin Altın Kurallarını Açıklıyoruz”

  1. Geri bildirim: www.filizrengi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close