EğitimKişisel Gelişim

Mücadele Ruhu ve Yaşama Tutunmak

Mücadele ruhu kavramı insanlığın var oluşu kadar eski bir kavram olsa gerek…Doğayla baş edebilmek için korunma yollarını öğrenmeyi başaran insanoğlu mağaraların kovuklarında yaşamını sürdürüp,doğayla olan mücadelesinde insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan korunma ve barınmayı (Maslow hiyerarşisi) gerçekleştirmişti.Bu insana yaşama tutunmak ve yaşamda yer almak için mücadele etmemizi tarihin paslı sayfalarında yüzümüze çarpan toz tanesi misali çarpıcı ve keskin bir şekilde gösteriyordu.Mücadele Ruhu ve Yaşamak Tutunmak

Seyrettiğiniz belgesellerde tabiat yazılı olmayan kanununu canlılara sunuyordu.Güçsüz ve mücadele etmeyen her canlı yaşama erken veda ederken öte taraftan hırs mücadele ve yaşama arzusu taşıyan canlı bir gün daha ölmemenin tadını çıkarıyordu.Yaşama tutunmamız da bizim ne denli mücadele ettiğimizin fotoğrafını taşıyordu.

Hangi okulda hangi masterı, hangi doktorayı yaptığınızın hiçbir önemi yoktur.Gidin Harvard’da profesör olun gelin,o alanda dünyanın en iyilerinden biri olun, mücadele ruhunuz yoksa yarın gazı dökersiniz en ufak zorlukta üzerinize…Öteki tarafta ilkokul mezunu olun, mücadele ruhunuz olsun  ülkeyi yerinden sallarsınız…

Mücadele ruhunuz yoksa bu yazıyı okuduktan sonra her şeyden korkun.iş bulabilir miyim?Gelecek olan matematik sınavından yüksek puan alabilecek miyim?

Azerbaycan’da önceki yıllarda bir profesörün yaptığı olumlu işlere rağmen çıkarlarına ters projeler gerçekleştirdiği için kendisini eleştiren insanlara, “Belki bir gün işimi kaybedebilirim, hiç değilse limon satarım.’’ diyebilmesi mücadele ruhunu açıkça ifade etmektedir.

Mücadele Ruhu ve Yaşamak Tutunmak
Steve Jobs

Steve Jobs Apple şirketinin ortaklarından biri olmayı hedefliyordu ve defalarca sermaye oluşturmak için bankalara sunduğu proje ısrarla geri çevriliyordu…

Steve mücadele etti ve hedeflediğinin üstüne çıkarak dünyanın sayılı milyarderleri arasına adını yazdırdı.

Mücadele Ruhu ve Yaşamak Tutunmak
Stephen King

Birçok kimse, ünlü yazar Stephen King’i bilir ancak çok az insan hayat hikayesini duymuştur. Stephen’in ilk romanı neredeyse her basımevinden geri çevrildi ve o da romanını çöpe attı. Karısı ise romanı çöpten alarak, ona yeniden başvurması konusunda ısrar etti ve tekrar tekrar yapılan başvurular sonrasında da bizim bildiğimiz Stephen King haline geldi.

Mücadele Ruhu ve Yaşamak Tutunmak
Thomas Edison

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herhangi birini motive edebilecek hikayelerden biridir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000. girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş. Gördüğünüz üzere, başarısızlık birden fazla sefer karşınıza çıksa da vazgeçmeyerek başarıya ulaşmanın öyküsü Thomas Edison tarafından oldukça güzel yazılmış.

Mücadele Ruhu ve Yaşamak Tutunmak
Mark Zuckerberg

İnternet dünyasını ve dijital iletişimi kökünden değiştiren Mark Zuckerberg, sıradan bir öğrenciydi.Ancak tutkusu ve bitmeyen projeleri sayesinde kendini sürekli geliştiren Mark Zuckerberg, Facebook gibi bir fenomeni kattı hayatımıza…

Bu teşvik edici başarı hikayelerinden çıkarılacak en kıymetli dersler:

1-Reddedilmek sizi asla durdurmamalı…

2-Hayatta başarılı olmanın anahtarı,kendinize inanmamızdır.

3-Başarısızlık  hiç de düşündüğünüz kadar problem değil.

Sizlerin de oluşturmuş olduğu başarı hikayeleriniz var… Doğumdan  ölüme olan süreçte yaşama tutunmak, yaşama yerleşmek  ve hedeflerimize ulaşmak için mücadele ruhumuzu sorgulamamamız gerekmez mi?

 

Etiketler
Devamını Göster

Esat Dağ

Ağustos 20 Elazığ doğumluyum.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunuyum.(2013)Eğitim sektöründe Psikolojik Danışman olarak çalışmaktayım.Lisans eğitimimde Türkiye Alzheimer Derneğinde stajyerlik yaptım.2015 yılından beri başladığım yazı serüvenine Eğitim ve Psikoloji alanlarında devam etmekteyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close