Uncategorized

Mutluluk Kavramı Üzerine Birtakım Düşünceler

Uzun zamandır üzerinde yazmak istediğim konulardan biridir mutluluk. Bu konudan yola çıkarak aklıma çeşitli sorular takıldı. Mesela “Mutluluğun net bir tanımı yapılabilir mi?” Mutluluğu sürekli kılabilir miyiz, öznel bir duygu mudur yoksa her insanda aynı etkiyi mi bırakır?

Mutluluğun tanımını sorduğumuzda aslında herkesin bu soruya kendine göre vereceği bir cevabı var. Kimine göre yiyecek, kimine göre para, kimisine göre başarı… Mutluluk üzerine yazılmış birçok kitap ve söylenti de mevcut: Daniel Gilbert – Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler, Dalai Lama – Mutluluk Sanatı, Matthieu Ricard – Mutluluğa Övgü, Gretchen Rubin – Mutluluk Projesi, Jonathan Haidt – The Happiness Hypothesis vb.

Tıpta, hormon salgısı olarak adlandırıyor. Başlıca hormonları ise serotonin, dopamin,oksitosin, endorfin… Bu hormonlar çikolata, muz, yulaf ve peynir gibi yiyeceklerde bulunuyormuş. Peki sürekli çikolata tüketen birisi daimi mutluluğa ulaşabilir mi? Ya da hiç çikolata yemeyen biri sürekli mutsuz mu olacak? Yoruma ve tartışmaya açık sorular bunlar.

Mutlu olan insanları gördüğümüzde çoğumuz tepkisiz kalmıyoruz .Böyle durumlarda “Nedir bu mutluluğun kaynağı?” diye bir soru yöneltiyor, hatta onun mutluluğuna ortak bile olabiliyoruz. Peki mutluluğa ortak olmak ne? Buna erişmek için illa bir kaynak mı gerekli?

Çevremizde yaşananlara dikkat ettim de ortak eylem bir insanı neşe içinde bırakırken diğer insanda sadece tebessüm etkisi yaratabiliyor .Bazen tepkisiz bile kalınabiliyor. Öyleyse diyebilirim ki her insanın farklı bir mutlu olma yolu var. Peki bu yol doğuştan mı geliyor yoksa bu yolu biz mi oluşturuyoruz? Bana göre insan bu yolda giden bir araba olsa gerek. Araba istenilen yolda gidebildiğine göre mutlu olmak da derbeder olmak da bizim elimizde.

Peki dünyaca ünlü yazarlar bu konu hakkında ne düşünüyor? Birkaçına bakmakta fayda var.

George Orwell, “İnsanlık özgürlük ile mutluluk arasında tercih yapmak zorundadır ve insanların büyük çoğunluğuna mutluluk daha uygundur.”

Victor Hugo, “Yaşam en yüce mutluluğu, sevildiğine ikna olmuş kişiye sunar; kendisi olduğu için sevilmiş – hatta diyebiliriz ki, kendisine rağmen sevilmiş kişiye.”

Kurt Vonnegut, “Ve lütfen mutlu olduğunuzda bunu fark edin; ve haykırın ya da mırıldanın ya da sadece düşünmekle yetinin, eğer bu muhteşem değilse, muhteşem olan nedir ki!”

 

 

Etiketler
Devamını Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close