Edebiyat

Nitelikli Bir Okur Musunuz? Yoksa Sadece Okur Musunuz?

Geçtiğimiz günlerde kitap araştırması yapıyorum, okunabilecek nitelikli bir kitap olsun diye bakarken gözüm gayriihtiyarî çok satanlar listesine takıldı. Baktım ki medya tarafından isimleri duyulmuş, başka birinin sözlerini kendi sözüymüş gibi kitaplarına yazan isimlerle dolu caaanım liste. Tabii tutamayıp kendimi biraz mizahını yaptım işin, bir okur olarak, birçok geri dönüş oldu paylaşımıma. Aslında vermek istediğim mesaj trajikomik bir durumdu, hani şu gülsem mi ağlasam mı denilen cinsten. Evet, konuyu şöyle birkaç paragrafta ele almak istiyorum sizlerin de izniyle, sonra “Ne diyor bu?” falan demeyin.

Toplum olarak okuma oranımız listelerin neresinde yahut yüzdelik rakamlarla yüzde kaç gibi verilerle sıkmayacağım sizi. Çünkü biliyorum ki biz gayet de okumadığımızı bilen ve bunu bilerek de hiç çekinmeden kabullenen bir toplumuz. Ne yazık ki okuduğumuzun da çok bilincinde olmadan okuyoruz. Çok satanlar listelerinin de niteliksiz, içi boş ve televizyonda, sosyal medyada meşhur olmuş, sırf reklamı yapıldığı için tutulmuş yazar ve kitaplarla dolu olmasının yegâne sebebi bu. İçimizde yetişmiş ve yetiştiği devire damgasını vurmuş kaliteli, bir o kadar da okunmaya değer kitap ve yazarımızı da el ardı ediyor, raflarda ön sıralarda dursunlar istemiyoruz. Hatta nerede yüreklere dokunacak, nesilleri etkileyecek, iyiliğe, güzelliğe, kendini geliştirmeye meylettirecek eser görsek “Tavsiye kitap listelerinden çıkarılsın!” diye bas bas bağırıyoruz.

Oysa bu güzel topraklardan ne değerli isimler gelmiş geçmiş… Onlardan bir kaçının ismini buraya yazmak istiyorum, hayatlarından etkilendiğim birkaç sözü de not düşerek.

Mesela Zarifoğlu, “Seçkin bir insan değilim, ismimin baş harfleri acz tutuyor.” derken gerçekten seçkin olmadığı için mi dedi bu sözünü? Tabii ki hayır! Kendisi, yazdığı gerek şiirleri gerek yazılarıyla olsun ses getirmiş ve topluma örnek olmuş değerli isimlerimizden fakat yüreğindeki mütevazılık ile söylediği söz şimdinin içi boş, egosu tavan yazarlarına büyük bir ders mahiyetinde.

Bir diğer değerli isim olan üstat Necip Fazıl’a bakalım. Üstadın şu sözü konuyu çok güzel ifade ediyor, “Bazı insanlar alçakgönüllüdür, bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür!” Bu büyük ismin alt alta birçok eserini yazabilirim buraya, birbirinden değerli, kıymetli eserler bırakmış arkasında. Adını ne zaman ansam saygıyla yâd ederim ismini.

Demem o ki kelimelerimin aciz kalacağı övgülere layık yekpare insanlar: Mehmet Akifler, Nazım Hikmetler, Özdemir Asaflar, Erdem Beyazıtlar, Yakup Kadriler ve daha niceleri…

okumakkaranligaisiktutmaktirNitelikli okur olabilmek için neleri okumalıyız?

Şimdi konuyu toparlayacak olursak yalnızca okumak için okumayıp gerçekten hayatımıza etki edecek ve bize katkısı olacak kitapları okuyalım. İçi boş dışı hoş deyimiyle tabir ettiğim medyanın pohpohlayarak sunduğu isimlerdense Türk ve Dünya Edebiyatı’nın saygın, iz bırakmış isimlerine gereken ilgiyi gösterelim. Ve elbette bu topraklarda yetişmiş ve saydığım onca isimden etkilenerek kendini geliştirmiş kalemi kuvvetli yeni yazarlarımız da var, onların da yazdıklarının kıymetini bilip değer verelim. Okumak karanlığa bir ışık yakmaktır! Zihniyetlerin aydınlığını, nesillerin iradesi ve ilmi kuvvetli gençlerden oluşmasını istiyorsak okumayı hayatımızın boş zamanlarında yaptığımız bir hobi olmaktan çok, gün içerisinde istekli bir şekilde yaptığımız alışkanlıklar arasına dâhil edelim. Bu kadar eleştiriden sonra elbette ki ümitvar olduğumu yine üstadın bir sözü ile belirtmek isterim.

“Sarhoşu bile Allah diye nara atan bir toplumun geleceğinden ümit kesilmez!”

Okumanın asli gayesini bilen, fikri ve vicdani duyguları gelişmiş, yıllar boyu isminden söz ettiren ve yaptıklarıyla topluma lider olabilecek, nitelikli okur olabilen nesiller temennisiyle… Kitapla kalın…

Etiketler
Devamını Göster

Nilay Şirin

yazar, şair ve Konya sokaklarında ilk kitabını yazmakta. Bayburt üniversitesi ilahiyat fakültesi ilahiyat 2018 mezunu. Çeşitli iş deneyimleri ve farklı şehirlerden sonra Eğitimci-Yazar olarak hayatını sürdürmekte. Gizemli olmayı seven yazarımız hayatı hakkında çok fazla bilgi paylaşımı yapmamakta. hayatının genel özeti kitaplar ,kalem ve kağıttan ibaret.

İlgili Yazılar

5 thoughts on “Nitelikli Bir Okur Musunuz? Yoksa Sadece Okur Musunuz?”

  1. Geri bildirim: www.filizrengi.com
  2. Yine çok doğru bi konuya güzel bi şekilde değinilmiş. Söyleyecek çok fazla bir sey yok okuyanlar zaten görecektir. 🙂 Kalemine sağlık teşekkürler…

  3. Tavsiyelerinize uyarak nitelikli okuyoruz ki buradayız sizinleyiz.😉 Tozlu raflar arkasından bile çağlara hükmeden yazarlara saygıyla …Kaleminizin onların kaleminden olması temennisiyle… Takipteyiz.😊

  4. Kaleminize sağlık toplumun en büyük eksiklerinin bulunduğu bi konuda yazmanız bu dertten muzdarip olan beni de sevindirdi. sadece adı olan kitapları değil de içi dolu kitapları okumamız gerektiğini hatırlattınız. Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close