Sinema-TV

Türk Sinemasının En İyi 15 Filmi

IMDb verilerine göre Türk sinemasının en yüksek puanlı filmleri

IMDb sitesinin üyeleri tarafından yapılan oylamada Türk sinema tarihinin en iyi filmleri seçildi. Türk sinemasının en iyi on beş filminin bulunduğu yazımız sizlerle. İyi seyirler.

1) DAĞ 2 (ALPER ÇAĞLAR, 2016) IMDb: 9,4

Dağ 2
Dağ 2

Türk sinemasının en iyi on beş filminden en yüksek puan alanı Dağ 2 filmi. Bekir ve Oğuz adında, biri vatan için bir şeyler yapmak isteyen diğeri ise hayattan hiçbir beklentisi olmayan iki arkadaş özel kuvvetlere katılır. Altı yıllık eğitimden sonra ilk görevleri için Irak’a gideceklerdir. Bu görevde “Fırtına Getiren” adlı time dâhil edilirler. Görevleri ise IŞİD’in esir olarak tutuğu Türk gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır.

2) HABABAM SINIFI ( ERTEM EĞİLMEZ, 1975) IMDb: 9,4

Hababam Sınıfı
Hababam Sınıfı

Rıfat ILGAZ’ ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı romanından uyarlanan ve serinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı; öğrencilik hayatını tembellik ve haylazlık üzerine kurmuş olan bir sınıf dolusu öğrencinin okulda yaşadıklarının anlatıldığı, komedi tufanına sebep olacak filmimiz listemizin ikinci sırasında kendisine yer buluyor. Tembel ve haylaz oldukları kadar zeki de olan bu öğrencilerin Özel Çamlıca Lisesinde öğretmenlerle nasıl eğlenip, eğitim sistemini nasıl bozduklarını eğlenceli bir şekilde görüyoruz. Hababam’ın okulda sürdürdüğü bu hükümdarlık, disiplini ve zekâsıyla onlara unutulmaz dersler verecek olan Mahmut Hoca’nın okula gelişiyle sona eriyor.

3) TOSUN PAŞA ( KARTAL TİBET, 1976) IMDb: 9

Tosun Paşa
Tosun Paşa

Olay Mısır’da geçmektedir. 19. yüzyılda Tellioğulları ve Seferoğulları adlı iki ailenin, Yeşil Vadi’ye sahip olabilmek için verdiği kıyasıya mücadele eğlenceli bir şekilde beyaz perdeye yansıtılıyor. Kusursuz bir oyuncu kadrosuyla harmanlanıp izleyiciyi kahkahalara boğan filmde Lütfü’nün planları tutacak mı?

4) SÜT KARDEŞLER ( ERTEM EĞİLMEZ, 1976) IMDb: 9

Süt Kardeşler
Süt Kardeşler

Çocukluk dönemimizde izleyip, korkudan akşamları dışarı çıkamadığımız esrarengiz Gulyabani canavarının renk kattığı, efsane oyuncu kadrosuna sahip filmde Kerami Bey, Melek’in konağına sahip olmak için çeşitli entrikalara başvuruyor.

5) HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI (ERTEM EĞİLMEZ, 1976) IMDb: 9

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Serinin ikinci filminde öğrenciler, yaşları bayağı ilerlemiş olarak karşımıza çıkıyor. Sahte diplomalarla Kel Mahmut’a oyun oynayan Hababam yine sınıfta kalıp Çamlıca Lisesine geri dönüyor. Filmin büyük sürprizine çocuk sahibi olup çocuğunu okula getiren Ferit imza atıyor. Acaba bu bebek okulda nasıl kalacak?

6) HABABAM SINIFI UYANIYOR (ERTEM EĞİLMEZ, 1977) IMDb: 8,9

Hababam Sınıfı Uyanıyor
Hababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam sınıfına Ahmet adında, alışık olmadığımız türden zeki ve çalışkan bir öğrenci katılıyor. Bu filmde Ferit olmadan yola devam eden Hababam bakalım Ahmet’i de kendilerine benzetebilecek mi?

7) CANIM KARDEŞİM (ERTEM EĞİLMEZ, 1973) IMDb: 8,8

Canım Kardeşim
Canım Kardeşim

Türk sinemasının en iyi on beş filminden biri de Canım Kardeşim.Kardeşleri ölümcül bir hastalığa yakalanan iki abinin, kardeşlerinin son dileğini yerine getirmeye çalıştığı, izleyenleri gözyaşlarına boğan, dram türünün harika bir örneği olan film, listemizde yedinci sırada yer alıyor.

8) ŞABAN OĞLU ŞABAN (ERTEM EĞİLMEZ, 1977) IMDb: 8,8

Şaban Oğlu Şaban
Şaban Oğlu Şaban

Askerliğini büyük sakarlık ve beceriksizliklerle bitiren, bu dönemde komutanı Hüsamettin’in deyim yerindeyse burnundan getiren Şaban, askerlik sonrası arkadaşı Ramazan ile çalgıcılık yapmaya başlar. Bu sırada aynı yerde kantoluk yapan Nigar’a âşık olan ikili, tesadüfen tüm polis teşkilatı ve Hüsamettin’in peşinde olduğu Kadırgalı Eşref’i yakalarlar. Bu başarılarından dolayı Nazır Paşa tarafından polis yapılan Şaban ve Ramazan’ın yolu, Nazır Paşa’nın kız kardeşinin kaybolan “elmas”ını bulmaya çalışırken yine komutan Hüsamettin ile kesişir. Bakalım Şaban ve Ramazan kayıp elması bulabilecekler mi?

9) NEŞELİ GÜNLER (ORHAN AKSOY, 1978) IMDb: 8,8

Neşeli Günler
Neşeli Günler

Anlamsız bir tartışma sonucu dağılan altı çocuklu bir ailenin yıllar sonra yeniden bir araya gelişinin anlatıldığı film, usta oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Turşu dükkânları olan Saadet ve Kazım, turşunun nasıl yapılacağı konusunda tartıştıktan sonra her biri yanına üç çocuk alır ve boşanırlar. Aradan uzun yıllar geçer ve kardeşler tesadüf eseri bir araya gelirler. Bu tesadüf sonucu çocuklar anne-babalarını yeniden bir araya getirmek için türlü yol dener ve Saadet ile Kazım uzun yıllar sonra çocukların yoğun çabalarıyla yeniden evlenirler.

10) HABABAM SINIFI TATİLDE(ERTEM EĞİLMEZ, 1977)IMDB:8,8

Hababam Sınıfı Tatilde
Hababam Sınıfı Tatilde

Özel Çamlıca Lisesinin aç gözlü müdürü biraz daha para kazanmak amacıyla dört kız öğrenciyi okula alır. Hababam sınıfına gönderilen kızlar kısa sürede onlara uyum sağlayıp erkeklerle büyük bir çekişmeye girerler. Birlikte okuldan kaçıp maça gitmek için izci rolüne giren Hababam, Badi Ekrem’ i kandırıp maça giderler. Mahmut Hoca maç dönüşü ceza olarak tüm sınıfı izci kampına gönderir ve kahkaha tufanı böylece başlamış olur. Kızlar erkeklerin planlarını önceden öğrenebilmek için bir de ajan bulurlar. İzci kampında büyük çekişmelerin yaşanacağı film izleyiciye kahkaha garantisi veriyor.

11) ÇÖPÇÜLER KRALI(ZEKİ ÖKTEN, 1977)IMDb:8,7

Çöpçüler Kralı
Çöpçüler Kralı

Mahallenin çöpçüsü Apti ve zabıta amiri, evlere temizliğe gelen Hacer’i alabilmek için kıyasıya bir mücadele içine girerler. Amirin annesi temizlikçi Hacer’i, Hacer’in ailesi de çöpçü Apti’yi istemez. Tabi şans Apti’nin yüzüne gülüp bir süre sanatçılık yapmasını sağlayana kadar.

12) ZÜĞÜRT AĞA (NESLİ ÇÖLGEÇEN, 1985)IMDb:8,7

Züğürt Ağa
Züğürt Ağa

Şener Şen’in kusursuz oyunculuğu ile dönemin sosyoekonomik durumunun mizahi bir şekilde değerlendirildiği filmde, bir köy ağasının her şeyini kaybedip İstanbul’a göçü anlatılıyor.

13) KİBAR FEYZO(ATIF YILMAZ, 1978) IMDb:8,7

Kibar Feyzo
Kibar Feyzo

Türk sinemasının en iyi on beş filminden biri olan Kibar Feyzo filminde Fakir bir köylü olan Feyzo, hayatının aşkı Gülo’ya kavuşma hayaliyle askerliğini bitirip köyüne döner. Geldiğinde başlık parasının arttığını öğrenen Feyzo bunun yanında Gülo’ya kavuşabilmek için birçok engeli de aşmak zorundadır. Gülo’nun aç gözlü babasıyla uğraşırken diğer yandan da kız almak yerine tarla sürmek için öküz almak isteyen anasını ikna etmek zorundadır. Tüm bu sorunların üstesinden gelen Feyzo düğün günü Maho Ağa tarafından köyden kovulur. Feyzo’dan kurtulduğunu sanan Maho Ağa için sıkıntılı günler böylece başlamış olur.

14) SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM(ATIF YILMAZ, 1977) IMDb:8,7

Selvi Boylum Al Yazmalım
Selvi Boylum Al Yazmalım

Kamyon şoförü İlyas ile Asya’nın mükemmel aşk hikâyesinin anlatıldığı, drama ve romantizm türünde, Türk sinemasının kült filmlerindendir.  Asya kendisine hiç beklemediği bir ihanette bulunup onu terk eden İlyas’ı mı yoksa bu zor zamanlarında ona ve çocuğuna kucak açan Cemil’i mi tercih edecek?

15) MUHSİN BEY(YAVUZ TUĞRUL, 1987)IMDb:8,6

Muhsin Bey
Muhsin Bey

Türk mûsikisine ve çiçeklerine düşkün, değerlerine sıkı sıkıya bağlı, eski usul bir adam olan Muhsin Bey; bir gün kaset çıkarmak için şehre gelen, yanık sesli türkücü Ali Nazik ile tanışır. Muhsin Bey, Ali’yi şöhret edebileceğini düşünür ve ikili beraber çalışmaya başlar. Bakalım bu iki ayrı dünyanın insanı birlikte şöhrete kavuşabilecek mi?

Kaynak
1
Etiketler
Devamını Göster

Emre Şahin

Emre Şahin. 25 yaşında. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik bölümü mezunu. İletişim: shnemree23@hotmail.com

1 thought on “Türk Sinemasının En İyi 15 Filmi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close