Bilim-Felsefe

William James Sidis: Zamanın İlerisinde Bir Deha

William James Sidis, Rusya’dan ABD’ye göç eden Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1 Nisan 1898 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Harvard Üniversitesinde psikoloji ve psikiyatri eğitmeni, annesi ise tıp doktorudur.

Doğumundan sadece altı ay sonra alfabeyi çözen James’in ilginç ve trajik hayatı böylece başlamış oluyor. Henüz on sekiz yaşına basmışken New York Times okumaya başlayan James, Latinceyi iki, Yunancayı üç yaşında öğrenip anatomi üzerine deneme ve makaleler yazmaya başladığında ise daha dört yaşındadır. Yaşıtlarına göre inanılmaz bir yeteneğe ve zekâya sahip olan James, sekiz yaşına gelmeden İngilizce, Latince, Rusça, İbranice, Almanca ve Fransızcayı öğrenmiştir. Küçük dahi James ilkokul çağına geldiğinde ise “Vindergood’’ adıyla andığı bir dil geliştirmiştir.

İnanılması Güç Eğitim Hayatı

İnanılması güç bir şekilde bir günde 1. sınıfı, birkaç günde 2. Sınıfı, üç ayda 3. sınıfı, bir haftada 4. Sınıfı, on beş haftada 5. sınıfı bitiren James, 5 ve 6. sınıfları beş buçuk hafta gibi kısa sürelerle bitirmiştir. Bu dönemde sıklıkla New York Times manşetlerinde kendisine yer bulan James, medyanın yoğun ilgisine maruz kalmıştır.

William James Sidis
Sidis, New York Times gazetesinde

Sekiz yaşına geldiğinde Harvard Üniversitesine başvuran James, bütün yazılı sınavları geçmesine karşın yeterince duygusal yoğunluğa ulaşmadığı gerekçesiyle okula alınmamıştır. On bir yaşında Harvard’a alınan James, aynı sene profesörlerle birlikte 4 boyutlu objeler hakkında dersler vermiş, on altı yaşında hukuk fakültesine girmiştir.

Yirmi yaşına geldiğinde Sosyalist-Komünist eylem ve mitinglere katılması sebebiyle hapse girmiştir. Tanınan bir aileden gelmesi dolayısıyla hapis cezasını evde geçirmiştir. Küçük yaştan medyanın ilgi odağı olan James bu olaylardan sonra ateist olduğu gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştır.

William James Sidis, anlatılanlara göre bir dili bir günde öğrenip ertesi gün bildiği diğer diller ile çapraz mukayese ve tercüme etmiştir. Kırk dil bildiği bilinmektedir. Yaşadığı dönemin çok ilerisinde olan James “dünyaca ünlü dahi bir çocuk’’ olarak anılması gerekirken ailesi ve onu bir türlü rahat bırakmayan medya sebebiyle beklentileri karşılayamamıştır. Bu parlak zekâ arkasında sadece üç dört tane kitap ve birkaç deneme bırakabilmiştir.

William James SidisWilliam James Sidis’in Kabuğuna Çekildiği Yılları ve Ölümü

Yoğun medya baskısı ve aldığı hapis cezasının etkisinden çıkamayan William James Sidis, kendi kabuğuna çekilmiş, bilimden tamamen uzaklaşmıştır. Bu dönemde hayatını gündelik işlerle kazanmaya çalışan James, bir dönem günlük 20 dolara kâtiplik de yapmıştır.

Yazılı herhangi bir kaynak olmamasına karşın ölümünden hemen sonra eşinin anlattıklarına göre; James kimsenin haberi olmadan birkaç kez eşiyle birlikte psikologa gidip IQ testi yaptırmıştır. Eşi, yapılan testlerde IQ sonucunun 250-300 arasında çıktığını belirtmiştir.

17 Temmuz 1944 yılında henüz kırk altı yaşındayken geçirdiği beyin kanaması sonucunda hayatını kaybeden büyük deha William James günümüzde gelmiş geçmiş en zeki insan olarak addedilmektedir.

Etiketler
Devamını Göster

Emre Şahin

Emre Şahin. 25 yaşında. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik bölümü mezunu. İletişim: shnemree23@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close