Edebiyat

Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Kiralık Konak

Sanatçının Yaşamı, Edebi Kişiliği ve Kiralık Konak Romanının İncelemesi

Fecr-i Ati topluluğu yazarlarından olan ve edebiyatımıza birçok eseriyle katkıda bulunan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yaşamı, edebi kişiliği hakkında bilgiler derledik ve Kiralık Konak romanını inceledik.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974)

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1889 yılı Kahire doğumludur. İlköğrenimine altı yaşındayken Manisa’da başlar. On dört yaşındayken İzmir İdadisi’ne girer. Mısır’ın İskenderiye kentinde bulunan bir Fransız okulunda öğrenimini tamamlar. İstanbul’a döndükten sonra Fecr-i Ati topluluğunun kurucuları arasında yer alır. Kurtuluş Savaşı’nı da destekleyen yazar çeşitli dergi ve gazetelerde ürünler verir. Kadro Dergisi’nin kurucusudur. Edebiyat ve Felsefe öğretmenliği yapar, milletvekilliği görevinde bulunur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’yu gezmesi ve çeşitli cephelerde izlenimler edinmesi yazarın sanat hayatını etkiler. Emeklilik yıllarında verimli yazın hayatı yaşayan yazar 1974 yılında 85 yaşında hayata veda eder.

Yakup KadriEdebi Kişiliği

Yazarın edebi kişiliği bünyesinde bulunduğu Fecr-i Ati topluluğunun benimsediği ferdiyetçi sanat anlayışıyla oluşur. Fecr-i Ati topluluğundayken “sanat için sanat” anlayışıyla eser veren sanatçı topluluğun dağılmasından sonra toplumsal konulu hikâyeler yazarak “sanat toplum içindir” anlayışının temsilcisi konumuna gelir.

Yazarın eserinin temelini Türk sosyal yaşamı oluşturur. Yakup Kadri eserlerinde Tanzimat döneminden Cumhuriyet’e kadar sosyal yaşamımızın her alanını işler ve süreç içerisindeki değişimlerimizi irdeler.

Yüksek gözlem gücüne sahip olan sanatçı eserlerinde realizm akımının özelliklerini başarılı bir şekilde yansıtır. Oldukça başarılı bir üslup kullanan sanatçı roman ve hikâyelerinde teknik açıdan da başarılıdır.

Dili ağır olan yazar Milli Edebiyat döneminde oldukça sade bir dil kullanan Yakup Kadri; hikâye, mensur şiir, anı, monografi, fıkra ve tiyatro gibi birçok alanda eser kaleme alır.

Kiralık Konak RomanıKiralık Konak

Eserin Önemi: Eser Türk toplumunun Batı medeniyetinden etkilenmesiyle başlayan değişim sürecinde kuşaklar arasında meydana gelen çatışmanın sembolüdür.

Eserin Konusu:  Baba, çocukları, damadı ve torunlarından oluşan üç kuşağın temel çatışmasının anlatıldığı bir ormandır.

Eserdeki Kişiler

Naim Efendi: Bu çatışmada gelenek ve görenekleri temsil eden, İkinci Abdülhamit döneminde nazırlık yapmış bir kişidir.

Servet Bey: Paraya düşkün olması ve ahlaksız kişiliğiyle karşımıza çıkan bu kişi aynı zamanda Naim Efendi’nin damadıdır.

Sekine: Naim Efendi’nin kızı olan Sekine, kızıyla babası arasında kalmış bir kadındır.

Seniha: Naim efendinin Torunu olan Seniha serbest yetişmiş, alafranga yaşam sürdüren bir kişidir.

kiralık konak dizisi
TRT Arşiv’den Kiralık konak dizisi görseli

Kiralık Konak Romanının Özeti

Abdülhamit devrinde emekli olmuş bir nazır olan Naim Efendi torunları Cemil ve Seniha’yı eski neslin yaşam tarzını küçümsedikleri için eleştirir. Kendisini karşılıksız seven Hakkı Celis’i görmezden gelen Seniha para düşkünü Faik ile birlikte olur. Hamile olduğunu öğrenen Seniha konaktan kaçarak Avrupa’ya gider. Bu durumu Naim Efendi’nin eleştirilerine bağlayan damat Servet Bey de eşini alarak konaktan ayrılır.  Daha sonra İstanbul’a geri dönüp babasının evine inen Seniha erkeklerle eğlencelere katılan bir yaşam tarzı edinir. Naim Efendi bir süre konakta tek başına kaldıktan sonra konağı satıp kız kardeşinin yanında yaşamayı düşünse de iç karartıcı buldukları için kimse konağı satın almaz.

Etiketler
Devamını Göster

İlgili Yazılar

1 thought on “Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Kiralık Konak”

  1. Geri bildirim: www.filizrengi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close